fbpx

צריכים תכנית בטיחות לאירועים המוניים? יועצי הבטיחות (בעלי מקצוע מוסמך) של B-SAFE לרשותכם

כל אירוע המוני צריך תכנית בטיחות מקיפה וקפדנית המותאמת לאירוע רב משתתפים. ההחלטה בדבר אמצעי הבטיחות שינקטו בהקמת האירוע ובמהלכו אינה תלויה בשיקול דעתם של מארגני האירועים והם מחוייבים לפעול על פי תקנות הבטיחות הקבועות בחוק. ממש עכשיו, כשהפקת אירועים המוניים בשיאה והיא הולכת להביא איתה אינספור אירועי ספורט גדולים, הופעות של אמנים מהארץ ומחו"ל, מסיבות ענק ושלל פסטיבלים – זה הזמן לוודא כי האירוע שלכם עומד בכל כללי הבטיחות הקבועים בחוק וערוך לארח משתתפים רבים ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר. 

אירועים המוניים לרוב נערכים תחת כיפת השמיים וככאלה אשר נתונים לתנאי שטח טבעיים ולאקלים המשתנה, ישנם גורמי סיכון רבים יותר אשר יכולים לסכן את שלום המשתתפים באירוע וכן את הציוד הקיים בו. 

על מנת ליצור תוכנית בטיחות קפדנית הנוגעת לכל היבטי הבטיחות של האירוע, קבע המחוקק כי על מארגני האירועים להשתמש בשירותיו של יועץ בטיחות בעל מקצוע מוסמך על מנת שיצור תוכנית בטיחות מקיפה ואיכותית לאירוע ויוודא כי האירוע המתוכנן בטוח ככל האפשר כדי שיוכל לצאת לדרך.

מיהו יועץ בטיחות מוסמך?

באירועים, יועץ בטיחות (בעל מקצוע מוסמך) אחראי על ביצוע בדיקות תקינות קפדניות לכל המתקנים, המבנים והאלמנטים הכלולים באירוע. יועץ בטיחות מוסמך לאירועים המוניים אחראי גם על הכנת תוכנית בטיחות לתרחישי אש הכוללת שרטוטים מפורטים, הגשת אישורים לרשויות השונות (רשות הכבאות וההצלה, משטרת ישראל, מד"א ועוד).

מכיוון שיועץ בטיחות נדרש להכין תכנית בטיחות לאירועים המוניים, אשר כוללת בחינה מעמיקה ומקיפה של פרמטרים רבים, חשוב לבחור ביועץ בטיחות מקצועי ובעל ניסיון רב בהכנת תוכניות בטיחות לאירועים המוניים על פי כללי הבטיחות המחמירים ביותר. 

אנו מעניקים למארגני האירוע ייעוץ בטיחות מקיף ומקצועי. יועץ בטיחות בעל מקצוע מוסמך מטעם החברה בוחן היטב את כל היבטיו של האירוע, החל מתנאי השטח, דרך התשתיות והמתקנים והמבנים במקום ועד יצירת תכנית בטיחות למקרה חירום. בנוסף, יועץ הבטיחות מסייע בכל הדרוש לקבלת כל האישורים הנדרשים על מנת לקבל רישיון להפעלת האירוע. עם חברת B-SAFE תדעו שאתם בידיים בטוחות ושהאירוע שלכם פועל על פי תקנות הבטיחות הקפדניות ביותר תוך מזעור מיטבי של הסכנות הכרוכות באירוע המוני. 

מהם הדברים שצריכים להיות כלולים בתוכנית הבטיחות של האירוע?

כשאתם מארגנים אירוע, חלה עליכם חובת זהירות – הן כלפי המשתתפים והן כלפי צוות העובדים. עליכם לדאוג לתכנית המבוססת על תוכנית בטיחות של האירוע, לנקוט בצעדים כדי למנוע אירועי בטיחות ולדאוג שהאירוע יעבור בשלום.

מדוע לבחור ביועץ בטיחות בעל מקצוע מוסמך של B-SAFE?

כבר שנים רבות שחברת B SAFE מספקת שירותי בטיחות לאירועים המוניים. בחברה פועלים מגוון מהנדסים מוסמכים ובעלי נסיון רב בתחומם: מהנדסי בניין, קונסטרוקטורים, מהנדסי חשמל ויועצי בטיחות מוסמכים בעלי ניסיון נזק לכל אחד מהמעורבים ולתכנן כל מצב חירום שעלול להיווצר. זה כולל את שלב הקמת האירוע, מהלכו ופירוקו. אלו הדברים הדרושים ליצירת תוכנית בטיחות מיטבית לאירוע המוני:

העריכו את התאמת האתר לאירוע

מארגני אירועים צריכים להבטיח שהאתר מעוצב כך שיהיה בטוח עבור המשתתפים והצוות. זו הסיבה שאחרי שסיימתם סופית את קונספט האירוע, עליכם לראות עד כמה המקום מתאים לצרכים שלכם.

יש להתחיל בכתיבת פרופיל של האירוע שיכלול:

 • אילו פעילויות יתקיימו באירוע
 • גודל הקהל המשוער והגיל הדמוגרפי
 • גודל כוח העבודה המשוער
 • משך האירוע
 • הזמן בשנה שהאירוע יתקיים

לאחר מכן, יש להתחיל לשקול את הגורמים הבאים:

 • קיבולת – האם ניתן לאכלס את המשתתפים שלכם בבטחה באתר? האם יכולה להיווצר צפיפות?
 • גישה – האם ישנה גישה מספקת לאתר עבור רכבים והולכי רגל? האם אנשים עם מוגבלויות, כסאות גלגלים או עגלות יכולים לגשת לאתר? האם יש מספיק יציאות חירום לכולם והאם רכבי חירום יכולים לקבל גישה בקלות, במידת הצורך?
 • מפגעים – האם יש מפגעים קיימים באתר שמבני האירוע שלכם עלולים להפריע להם? האם האזור מועד לתנאי אקלים בעייתיים כמו הצפות ורוחות חזקות? האם כבישים, גשרים וכו' תקינים מבחינה מבנית ויכולים לעמוד בעומס הנוסף של המשתתפים באירוע שלכם?
 • שירותי חירום – כמה רחוקים בית החולים ושירותי החירום מאתר האירוע? האם יש גישה נוחה לרכבי חירום?

ביצוע הערכות סיכונים

במהלך הערכתכם לגבי התאמת האתר לאירוע נלקחות בחשבון סכנות אפשרויות. עכשיו הגיע הזמן לשקול אותם ביתר פירוט. יש לציין את כל הסיכונים האפשריים, מי עלול להיות בסיכון וכיצד ניתן לצמצם כל גורם סיכון.

חשוב לדרג ולתעדף גורמי סיכון לפי סדר החומרה. סיכונים אלו עשויים לכלול:

 • ציוד – האם יש סיכוי שציוד חשמלי יכול להירטב? האם מישהו מלבד צוות העובדים יבוא במגע עם הציוד? האם ישנם כבלים או חבלים שאנשים עלולים למעוד עליהם?
 • ניהול המונים – האם צפיפות וקריסה יכולים לקרות? כיצד ניתן לטפל בהתנהגות פרועה או אלימה?
 • צוות – כיצד תוכלו להגן על צוות האירוע שלכם מפני הסכנות הכרוכות בעבודתם, כמו הרמה, נשיאה ונפילות?
 • עזרה ראשונה – חשוב לוודא שיש לכם מספיק אנשי צוות מוסמכים למתן עזרה ראשונה ושאתר האירוע נגיש בקלות לשירותי החירום.
 • אש ועשן – יש לוודא שקיימים מספיק מטפי כיבוי ושישנם אמצעי שליטה בכמות העשן המופקת מהכנת מזון על ידי קיום אזורים ייעודיים לכך.
 • אוכל ושתייה – כיצד תתמודדו עם אלרגיות למזון ותמנעו זיהום צולב (שיכול לגרום להרעלת מזון וסלמונלה)?
 • סביבה – אירועים עלולים לגרום לזיהום. עידוד פינוי נכון של אשפה ואפילו מיחזור יכול לעזור. כמו כן, גם פירוק נכון של האירוע באופן שאינו פוגע בסביבה. 

יש להכין תכנית חירום

חשוב להתכונן לכל מצב חירום שעלול להתרחש, לא משנה כמה זה נראה לא סביר. משריפות ושלבי קריסה ועד לאירוע טרור – תוכנית חירום תעזור לצוות לנקוט בפעולה מיידית. משום כך יש לוודא שכל כוח העבודה באירוע, מההנהלה ועד חברי הצוות, מודעים לתוכנית הבטיחות כך שידעו לפעול באופן מיטבי במהלך האירוע ובכל תרחיש בטיחות. היערכות לתרחישי בטיחות צריכה לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

 • כיצד ניתן להפעיל את האזעקה?
 • מה תהיה תגובת החירום שלכם באתר?
 • איך ליצור קשר מהיר עם שירותי החירום?
 • איך לנהל את המשתתפים, כולל פינויים במידת הצורך? חשוב לקחת בחשבון גם אנשים עם מוגבלות בניידות וילדים.
 • איך תנוהל התעבורה? רכבי החירום צריכים לקבל גישה ואנשים צריכים לעזוב.
 • מהו אופן הטיפול בנפגעים? יש לוודא שקיים מספיק ציוד רפואי ואנשים שיכולים להעניק עזרה ראשונה.

מעורבות הצוות והמשתתפים בבטיחות האירוע 

על צוות האירוע לדעת כל נהלי הבטיחות באירוע אך גם המשתתפים באירועים צריכים לדעת כיצד עליהם לפעול במקרה סכנה. יש להציב שלטים ברורים המפנים לפתחי יציאה ולאיזורים בטוחים ולכן להעביר הודעות חשובות למשתתפים טרם האירוע. 

למידע נוסף והכנת תכנית בטיחות איכותית לאירוע שלכם, צרו איתנו קשר

WordPress Lightbox