fbpx

בטיחות חשמל לאירועים המוניים: כל הכלים שיעזרו לכם לשמור על בטיחות חשמל מירבית באירוע

כאשר אתם עובדים עם אמצעים חשמליים באירוע, גם הטעות הקטנה ביותר יכולה להוביל לתוצאות הרסניות.

תקריות חשמל אינן נדירות כפי שניתן לחשוב והתחשמלות מהווה אחד מגורמי הפגיעה הבולטים בהפעלת אירועים ובסביבות עבודה ארעיות. 

עבור הנפגעים ובני משפחותיהם, תאונת חשמל יכולה לגרום לנכות לצמיתות או אפילו לאובדן חיים. עבור מנהלי מתקנים, בעלים ומארגני אירועים, זה יכול להוביל לתביעות משפטיות יקרות. אם אתם נחשבים לאחראים על מתחם האירוע, ישנה סבירות לא קטנה שבמקרה של תאונת חשמל האחריות על הנזקים תהיה שלכם ולכן חשוב לנקוט בכל אמצעי הבטיחות המחמירים ביותר כדי לשמור על בטיחות כל המעורבים באירוע.

לשם כך החוק מחייב כל מנהל אירוע המוני להשתמש בשירותיו של מהנדס חשמל מוסמך בעל סיווג של בודק חשמל מסוג 3. הבודק אחראי על כל מערך בטיחות החשמל באירוע ופועל במספר מישורים על מנת להבטיח בטיחות חשמל מירבית הן בזמן הקמת האירוע, הן במהלכו והן בפירוקו. 

כך תוכלו לסייע בשמירה על בטיחות החשמל באתר.

זיהוי סכנות

חשוב להתחיל בביקורת באתר האירוע כדי להבין היכן עלולות לצוץ בעיות. חשוב לבקש מידע מכל אנשי המפתח המעורבים בהקמה ובהפעלת האירוע מכיוון שהם יהיו מודעים לפרטים קטנים שאולי לא נלקחו בחשבון בהערכה הראשונית.

כמו כן, יש לשקול את נקודת המבט של המשתתפים והמבקרים. מה הם עלולים לעשות, לאן הם עלולים ללכת או באילו קיצורי דרך הם עשויים לנקוט לעשות שעלולים לחשוף אותם לסכנות חשמל.

הערכת סיכונים

לאחר קבלת תמונה מקיפה של מפגעי החשמל באירוע, חשוב להעריך את פוטנציאל הנזק מכל מפגע ואת האופן בו ניתן למזער או למנוע פגיעות אפשריות.

שליטה בסיכון

לאחר הערכת סיכונים קפדנית הגיע הזמן למצוא פתרונות לבעיות הספציפיות הללו. יש להתחיל בטיפול בסיכונים ברמה גבוהה וציינו אסטרטגיות מעשיות להתמודדות עם כל אחת מהם.

המשמעות עשויה להיות הסרת המפגע לחלוטין, שינוי תהליך או החלפת ציוד בחלופה בטוחה יותר, ביצוע הנדסת חשמל מיטבית, הטמעת ציוד בטיחות או במקרים בלתי נמנעים, פשוט להבטיח שהסכנות הפוטנציאליות מסומנות בבירור ומפוקחות.

קבלת אישורי בטיחות להפעלת האירוע

אחד הדברים להם אחראי בודק החשמל באירוע הוא השגת האישורים הנדרשים מהרשויות על מנת שתוכלו להפעיל את האירוע. הבודק ערך בדיקה מקיפה של כל אמצעי החשמל באתר האירוע, יוצר תכנית בטיחות קפדנית, פועל מול ספקים שונים באירוע ומוודא כי הם משתמשים באופן בטוח בחיבורים ובמערכת החשמל באתר ואחראי על כל מערך הבטיחות באירוע. מכיוון שבחשמל טמונות סכנות רבות, אישור בודק חשמל הינו הכרחי וחיוני להפעלת האירוע. 

כך ניתן למזער ולמנוע סכנות חשמל באירוע ב-16 שלבים:

טיפול במערכות החשמל רק על ידי אנשים המוסמכים לכך

כל מי שמטפל בחשמל, מטכנאים ועד עובדים מזדמנים, צריך להיות בעל ידע וניסיון מקצועי בטיפול בחשמל. 

קבלת הדרכה

יש להראות לכל העובדים והספקים הפועלים באירוע כיצד להשתמש בציוד חשמלי באופן נכון ובטוח.

בדיקת מספר שקעי החשמל הזמינים

יש לוודא שאינכם מעמיסים יתר על המידה על שקעים מכיוון שהדבר עלול להוביל לשריפות.

הגנה אישית

אם מישהו מהצוות צריך לטפל ישירות ברכיבים חשמליים, עליו להשתמש בכפפות והנעלה מוגנות מחשמל לכל הפחות. בהתאם לרמת המגע שלהם והאם הם עובדים עם חיווט, יש לשקול אספקת אמצעי זהירות נוספים כגון מגני פנים או משקפי מגן, קסדות חסינות אש ועוד.

עריכת בדיקות חשמל

אם הצוות במקום האירוע צריך לטפל בחיווט או ציוד חשמלי, יש לוודא שיש בהישג יד מכשירים לבדיקות כמו גלאי מתחם, בודקי שקעים וציוד רלוונטי אחר לבדיקת חשמל וכי נעשה בו שימוש לבדיקת כל אמצעי החשמל באירוע.

שימוש במגני כבל

חשוב להשתמש תמיד בכבלים מאריכים ופסי שקע בטוחים ולשפר את הבטיחות עוד יותר עם כיסויי כבלים, מגני כבלים, מגני כבל רצפה ו/או רמפות לכבלים כדי למנוע מעידות.

שימוש בווסתי מתח ומפסקי חשמל

אלה חיוניים לצמצום בעיות אפשריות. במקרה חירום, מגן מתח ינתק את אספקת החשמל הראשית כדי למנוע תאונות. ווסתי מתח נועדו להגן על ציוד.

שימוש במעגלי הארקה

החלת אלה על כל שקעי הקיבול באירוע תסייע במניעת התחשמלות. הם משפרים את הבטיחות, במיוחד במקומות רטובים או לחים.

כיבוי וניתוק מכשירי חשמל

כאשר אינם בשימוש ולפני ניקוי.

סילוק כבלים נגררים 

כבלים נגררים על הקרקע יכולים לגרום למעידות ונפילות של אנשים באירוע.

אל תבקשו מאנשים לעשות דברים אם אין להם את הכישורים הנכונים לכך

אפילו חיווט לא נכון של תקע עלול לגרום לתאונות קטלניות או שריפות אם אינכם יודעים מה אתם עושים.

הימנעות משימוש בציוד פגום

אם יש לכם חששות, הפסיקו להשתמש בו מיד.

עריכת בדיקות יומיות ותקופתיות לאורך היום

התנאים משתנים, דברים זזים, כבלים נפגעים. אירוע הוא אתר דינמי אז שימו לב גם לאחר התקנת כל מערכות החשמל. מה שהיה תקין אתמול, אולי יהווה סכנה מחר.

נקיטת זהירות עם כבלים עיליים

הימנעו מעבודה מתחת לקווי חשמל עם ציוד כמו סולמות, זרועות מנוף או פיגומים.

סימון ברור של אזורי סכנה

זה חשוב במיוחד כאשר מדובר במתקנים ארעיים. יש לאתר את פתחי החשמל הראשיים וכל מתחמי הגנרטור ולהציג סביבם שלטי אזהרה על סכנה.

הגנה מפני מזג האוויר

חשוב לשמור תמיד על ציוד חשמלי בטוח ויבש באמצעות קירוי, אחסון באריזות או כיסויים כדי להגן עליהם מפני פגעי מזג האוויר.

בטיחות חשמל לאירועים המוניים היא לא עניין של מה בכך והיא חיונית למניעת סכנות שונות היכולות להיגרם כתוצאה מחשמל בהן סכנות לגוף ולרכוש. משום כך חשוב לבחור בבודק חשמל מוסמך ומקצועי אשר מומחה לבטיחות חשמל באירועים המוניים.

בחברת B SAFE תוכלו לקבל שירות מקצועי ואיכותי של המנדסי חשמל בעלי ניסיון עשיר בבטיחות חשמל באירועים גדולים והמוניים ובהשגת כל האישורים הדרושים לשם הפעלת האירוע. 

WordPress Lightbox