fbpx

מה תפקידו של בודק חשמל לאירועים?

כל אירוע דורש שימוש בחשמל בין אם באמצעות חיבור לרשת החשמל ובין אם באמצעות גנרטורים. חשמל מאפשר להשמיע מוזיקה באירוע, לספק תאורה, להפעיל אטרקציות, דוכנים, אמצעי חימום קירור ועוד. אך לצד היתרונות הגדולים של חשמל באירועים ישנן גם סכנות.

השימוש בחשמל כרוך בסכנת התחשמלות והתלקחות של שריפה ולכן חשוב לנקוט באמצעי הבטיחות המחמירים ביותר על מנת לצמצמם באופן משמעותי את הסכנות ולהעניק בטיחות מירבית הן למפעילי האירוע והן למשתתפים בו. 

אך נקיטת אחריות אישית ובדיקות של מערכת החשמל באמצעות מי שאינו מוסמך לכך, אינן מספקות ואף עשויות להגביר את הסיכון. לשם כך החוק קבע כי בכל אירוע נדרשות בדיקות מקיפות של מערכת החשמל וכל אמצעי החשמל במקום האירוע על ידי בודק חשמל המוסמך לכך. 

אז מה בעצם עושה בודק החשמל?

תפקידו של בודק חשמל מוסמך הוא לוודא כי לא יתקיימו ליקויים וכשלים במערכת החשמל ובאמצעי החשמל באירוע אשר עשויים לגרום להתחשמלות, דליקה ולנזקי גוף ורכוש כתוצאה מכך. הבדיקות של החשמל באירוע נערכות בהתאם לחוק החשמל והתקנות הנלוות אליו וכן לתקנים נוספים העוסקים בתחום החשמל. 

בודק חשמל באירוע מהווה תנאי הכרחי לשם קבלת האישורים הנדרשים מהרשות המקומית, רשות הכיבוי וההצלה, מד"א והמשטרה. 

לשם קבלת האישורים נדרשות הבדיקות הבאות:

 • בדיקה לתקינות מערכות החשמל באירוע
 • בדיקה של כל מתקני החשמל והתאורה במקום
 • בדיקה מקיפה של כבלי החשמל
 • הקמת גידור ושילוט תקינים ובולטים של מתקני החשמל באירוע
 • וידוא תקינות הגנרטורים השמשים לפעילות האירוע או לשעת חירום

מי רשאי על פי חוק לבדוק את החשמל באירוע?

בודק חשמל לאירועים המוניים הינו מהנדס חשמל אשר מוגדר כבודק מסוג 3. הוא הגורם היחידי המוסמך לבדוק את בטיחות החשמל באירועים רבי משתתפים. 

אחריות המארגנים לבטיחות החשמל באירוע

על אף שבודק חשמל מקצועי מוסמך לבדוק את כל מערך בטיחות החשמל באירוע על כל היבטיו, גם מארגני האירוע יכולים לנקוט במספר צעדים אשר יקטינו באופן ניכר את הסכנות הכרוכות בחשמל באירוע. 

מארגני אירועים וקבלנים אשר משתמשים בציוד חשמלי חייבים לעשות כל שניתן באופן סביר על מנת להבטיח שמתקנים וציוד חשמלי באירוע נבחרים, מותקנים ומתוחזקים כראוי כדי לא לגרום למוות או פציעה.

על המארגנים לוודא כי אף עובד שאינו מוסמך לכך לא יבצע חיבורים של מערכת החשמל באירוע, שאין קרעים או נזקים גלויים בכבלים ובציוד החשמל במקום ולא נעשה בשום מכשיר חשמלי שימוש שאינו תואם את הייעוד המקורי שלו.

בנוסף על המארגנים לוודא כי בודק החשמל אשר הם שוכרים את שירותיו הינו בעל ההסמכה והאישורים הנדרשים על פי חוק וכי הוא מוסמך לבצע את כל הבדיקות הנדרשות באירוע.

לבטיחות חשמל איכותית ומיטבית מומלץ להשתמש בשירותיה של חברה העוסקת בתחום הבטיחות לאירועים וכוללת מספר אנשי מקצוע מומחים אשר מעניקים שירותי בטיחות שונים לאירוע. בין אם מדובר בקונסטרוקטורים אשר מוסמכים לבדוק את תקינות המבנה ובין אם במהנדסי חשמל מומחים אשר מוסמכים לנהל את כל תחום בטיחות החשמל באירוע. 

חברת B SAFE מעניקה מגוון שירותי בטיחות מקצועיים ומחמירים בהם גם שירותי בטיחות מקיפים לאירועים. 

החברה מחזיקה במגוון אנשי מקצוע מומחים בתחומי הבטיחות השונים וכוללת מהנדסי חשמל המוסמכים כבודקי חשמל מסוג 3 אשר נדרשים לכל אירוע רב משתתפים. 

מלבד דרישות הבטיחות הנדרשות על פי חוק, החברה מבצעת בדיקות קפדניות מקיפות נוספות אשר מפחיתות באופן משמעותי ואף מבטלות סכנות הכרוכות במערכת החשמל באירוע. 

אחד השירותים החשובים הניתנים על ידי החברה הוא ביצוע בדיקות בטיחות חשמל איכותית מול כל הספקים ובעלי הדוכנים והביתנים באירוע. 

מדוע חשוב לבחור בבודק חשמל אשר מבצע בדיקות חשמל מול כל הספקים באירוע?

אירועים המוניים נוטים לספק מגוון שירותים ומוצרים לאורך האירוע. השירותים והמוצרים ניתנים על ידי ספקים חיצוניים, בעלי דוכנים ומפעילי ביתנים במתחם האירוע. מכיוון שמדובר בגורמים רבים, בדיקה של כל אמצעי הבטיחות  בכל דוכן ובכל ביתן הינה עבודה קשה אשר דורשת זמן רב והבנה מקצועית בתחום בטיחות החשמל. 

חברת B SAFE חוסכת את כל ההתנהלות הזאת ממארגני האירוע ויוצרת קשר ישיר עם בעלי הדוכנים והביתנים במתחם. החברה עורכת בדיקות בטיחות, מעבירה הנחיות לבטיחות חשמל לכל ספק ומוודאה כי נעשה שימוש בטוח ותקין בכל דוכן ובכל ביתן. 

פעולה זו מונעת תקלות וליקויים רבים אשר יכולים להתקיים בדוכנים ובביתנים השונים ובכך מפחיתה באופן משמעותי סכנות הכרוכות בחשמל. 

כיצד ניתן להבטיח בטיחות מקסימלית באירוע?

מערך הבטיחות באירוע אינו כולל רק בטיחות חשמל אלא מתייחס למגוון פרמטרים שונים החל מהמבנה, דרך מתקנים שונים ועד דרכי גישה ומילוט מהמקום.

כדי למנוע או להפחית באופן משמעותי את הסכנות האפשריות למפעילי האירוע ולמשתתפים נדרש לקיים בדיקות בטיחות מקיפות לאירוע על כל היבטיו. הפעלת האירוע מצריכה מגוון אישורים הניתנים על ידי הרשויות השונות ומחייבים הקפדה על תקנות הבטיחות הקבועות בחוק.

תכנון הבטיחות באירוע מתייחס לשלושה פרמטרים מרכזיים: תשתיות ומבנים קבועים במתחם האירוע, תשתיות ומתקנים ארעיים אשר מוקמים ומפורקים במתחם האירוע, תכולת האירוע הכוללת מופעים, אביזרים וציוד. 

הכנת שטח לאירועים  היא השלב הראשון להבטחת הבטיחות באירוע. יש לבדוק היטב את תנאי השטח, את התשתיות הקיימות בו, את דרכי הגישה למקום, את פתחי המילוט ממנו והאם קיימות סכנות בסביבה.

לאחר מכן עוברים להקמת מתקני האירוע כמו במות, מדרגות, דוכנים, ביתנים ועוד. כל אלה חייבים בהתקנה בטיחותית על פי דרישות החוק והתקנות המתייחסות לכל אחד מהם. 

בטיחות האירוע אינה מסתיימת בהפעלת האירוע וממשיכה גם בסיומו. על מארגני האירוע חלה החובה לדאוג לסילוק פסולת ממקום האירוע תוך שמירה על הסביבה. 

נושא הבטיחות באירוע הינו מרכב ומסועף ומצריך ליוויי וניהול צמוד ומקצועי של חברה המספקת שירותי בטיחות מקיפים לאירועים. אנו מעניקים ללקוחותינו מגוון שירותי ניהול בטיחות הכוללים: 

 • הכנת תוכנית בטיחות וחוות דעת
 • הכנת והגשת דוחות לרשות הארצית, לכבאות, למשטרת ישראל ומד"א.
 • בדיקת מהנדס קונסטרוקציה למתקני ההפקות
 • בדיקת מהנדס חשמל
 • כתיבת תיק שטח
 • אישור בטיחות
 • סקר סיכונים

נשמח ללוות גם אתכם ביצירת אירוע בטוח ובקבלת כל האישורים הנדרשים לשם כך. 

WordPress Lightbox