fbpx

רישוי ואישור מבנים: הדרך הבטוחה למבנה מאושר ובטוח

עסקים, חברות ותאגידים רבים כפופים לתקנות בטיחות וקבלת מגוון אישורים הנדרשים על ידי הרשויות ומערכת החוק. 

אם אתה מעסיק עובדים או מקבל קהל במבנה של העסק שלך, ייתכן וגם אתה זקוק לאישורים אשר יבטיחו את בטיחות הציבור אשר נוכח במבנה של העסק או החברה ובהתאם לדרישות החוק. 

כדי לשמור על בטיחות הציבור המבקר במבנים ציבוריים, ישנם חוקים, תקנות ואישורים אשר נדרשים כדי להבטיח רמה גבוהה של בטיחות. לכל שלב בהקמת המבנה ישנם חוקים שונים אשר מהווים פרוטוקול בטיחות. חלק מאותם חוקים ותקנות המשותפים לכלל המבנים הינם: 

בדיקת ליקויי בניה – זוהי בדיקה קפדנית ומקצועית של כל ליקויי הבנייה אשר נמצאים במבנה שעלולים לסכן את העובדים ואת המבקרים במבנה. 

מערכות כיבוי אש – בטיחות אש היא נושא חשוב ביותר בהקמת מבנה חדש או הכשרת מבנה קיים. בכל מבנה ציבורי ישנה חובה להתקין מערכות מתאימות לגילוי וכיבוי אש אשר מגנות על המבנה ועל הנוכחים בו מהימצאות עשן ואש במקום.

על מערכות גילוי וכיבוי אש במבנים ציבוריים להתאים למבנים בהם הם מותקנים. האמצעים לגילוי וכיבוי אש שלרוב יותקנו במבנים הינם: גלאי עשן במרחבים הפתוחים של המבנה, מתזים בכל קומה של המבנה הציבורי ובהתאם להנחיות הבטיחות.

התקנת ספרינקלרים ברחבי תקרת המבנה מאפשרת התזה של מים או חומר לכיבוי שריפות על כל שטחי המבנה במקרה של גילוי אש ושריפה אשר פורצת במבנה. בנוסף, קיים צורך ביצירת תכנית בטיחות אש אשר כוללת גם הנחיות לפעולות רצויות של הנוכחים במבנה בזמן שריפה.

תכנית בטיחות אש מקיפה, מתייחסת לתכנון המבנה כולו על מנת למנוע שריפות, למזער נזקי שריפות, לכבות אותן באופן מיטבי וכדי לאפשר לנוכחים במבנה לגשת לדרכי מילוט נגישות ובטוחות בזמן שריפה. 

לבסוף, תכניות הבטיחות מוגשות לרשות הכבאות לקבלת אישור כבאות.

התקנת מעקים – מעקים רבים מותקנים בשטחים ציבוריים במבנים, בחדרי מדרגות, במרפסות ועל גגות. על המעקים להיות איכותיים ויציבים ולעמוד בסטנדרטי הבטיחות המחמירים ביותר כדי למנוע נפילות, כדי לסייע במצבים של מילוט  וכדי לשמש אנשים אשר מעוניינים להשתמש במדרגות. 

מערכות חשמל בטוחות – מערכת החשמל במבנה חולשת על פני המבנה כולו ולכן חשופה לתקלות ודלקות במקומות רבים. לכן ישנה חשיבות גבוהה בהתקנת מערכת חשמל איכותית, תוך עבודה קפדנית ושמירה על כללי הבטיחות המחמירים ביותר. בנוסף על המבנה לכלול דרכי מילוט נוחות, נגישות ובטוחות למקרים של דליקה או סכנה במבנה. 

נגישות לבעלי מוגבלויות – על מערכות הבטיחות השונות ואביזרי הבטיחות להתאים גם לנכים ובעלי מוגבלויות כדי להבטיח כי במקרה הצורך, כל אדם בעל מוגבלות יוכל לפעול באופן מהיר, נגיש ובטוח.

ישנם חוקים בנושא אשר מחייבים התאמה ובנייה של מבנה הנגיש לצרכיהם של נכים ובעלי מוגבלויות. 

קריטריונים אלה הם הבסיס לבטיחות המבנה אך אליהם מצטרפות דרישות נוספות לצורך קבלת אישורים נוספים ולהבטחת בטיחות המבנה ואישורו:

  • הכנת דו"ח הנחיות לבטיחות ציבורית המותאם לדרישות החוק, לתקנים ולתקנות
  • הכנת תיק והנחיות בטיחות אשר מוגש לרשות הכבאות ולמשטרת ישראל
  • הכנת תוכניות בטיחות ממוחשבות המבוססות על תכניות המדידה האדריכלית של המבנה ועליהן מפורטות כל יציאות המילוט, תאורות החירום, עמדות כיבוי אש ואמצעי בטיחות נוספים.

גיבוש מערך הבטיחות של המבנה מתנהל בשלושה שלבים: ייעוץ מוקדם, ייעוץ סופי ופיקוח עליון.

שלושת השלבים הללו מאפשרים היערכות קפדנית של כל הפרמטרים הדרושים לבטיחות המבנה.

שלב הייעוץ המוקדם כולל בירור הפרוגרמה של המתחם כולו ואיסוף מידע אודות מיקום המבנה ותפקודו, בירורים שונים עם רשות הכבאות והכנת חוות דעת לנושאי דרכי גישה לרכב הכבאות למקום. בנוסף, בשלב ניתן ייעוץ ונעשה תכנון של הפתחים ודרכי המילוט במתחם.

לאחר מכן מתקדמים לשלב הייעוץ הסופי הכולל הכנת נספח דו"ח בטיחות על גבי תוכניות הגשה אדריכלית בה מצוינים פתרונות לדרכי מילוט, דרכי גישה לרכב כבאות, תאורת חירום ושילוט התמצאות.

נוסף על כך, הייעוץ הסופי כולל את הגשת התכנית כנספח בטיחות עבור משטרת ישראל ורשות הכבאות לשם קבלת האישורים הנדרשים מהן.

השלב האחרון הינו פיקוח עליון בו מבוצעת בדיקת התאמת סט תכניות עבודה אדריכליות לתוכניות הבטיחות, ייעוץ למתכנני מערכות הפרויקט וביצוע ביקורת באתר. 

אלו מבנים נדרשים לאישורי בטיחות?

מבנים ציבוריים המשמשים תאגידים, חברות ועסקים ומאפשרים נוכחות של אנשים במקום. בין העסקים  הנדרשים לאישורי בטיחות: אולמות וגני אירועים, מועדוני לילה וברים, מסעדות, קניונים, בתי ספר, בנייני משרדים, מתחמי קניות, קופות חולים ובתי חולים, מוזיאונים ועוד. 

מדוע חשוב לבחור בחברה איכותית העוסקת בבטיחות, רישוי ואישור מבנים?

בטיחות המבנה אינה רק עניין בירוקרטי אשר יש "לסמן עליו וי" על מנת לקבל את האישורים הנדרשים על פי חוק. לרמת הבטיחות של המבנה ישנה חשיבות עצומה על בטיחות העסק שלך ועל שמירה על שלום הציבור ושלומם של עובדיך.

חברה איכותית העוסקת בתחום בטיחות במבנים והוצאת אישורים ורישיונות למבנים, תעמוד לצידך ותפעל באחריות ובקפידה לטובת העסק שלך ולטובת בטיחות המבנה כך שמלבד אישורי בטיחות ורישיונות, תוכל ליהנות גם ממבנה העומד בסטנדרטי בטיחות קפדניים ומחמירים ומשקט נפשי. 

כאשר מדובר במבנה המשמש כבית עסק ישנה חובה חוקית בהוצאת מגוון אישורים ורשיונות. הנדסת בטיחות מקצועית עוסקת במתן פתרונות, והיערכות מיטבית לשם קבלת האישורים והרשיונות הדרושים לבית העסק. 

ב-B SAFE תמצאו מגוון מהנדסים מקצועיים ובעלי ניסיון עשיר בעריכת הבדיקות ובקבלת רשיונות ואישורי הבטיחות  הדרושים לעסק שלך אשר יעניקו לך, לעובדיך וללקוחותיך אמצעי בטיחות חשובים במבנה העומד בכל דרישות הבטיחות.

WordPress Lightbox