fbpx

כל מה שחשוב לדעת על בטיחות אש במבנים

בין אם מדובר בבניין מגורים, בניין משרדים או מבנה תעשייתי או מוסדי – כל מבנה זקוק למגוון אמצעים אשר יסייעו בעת הצורך למנוע שריפה או אסון. לצורך תכנון והתקנת אמצעים אלה חשוב לפנות לאנשי מקצוע מומחים בתחום בטיחות אש במבנים על מנת שיתכננו את כל האמצעים הדרושים לבטיחות במקרי אש ולאחר תכנון יסודי וחכם. 

בנוסף לרצון של בעלי המבנה לשמור על המבנה ועל בטיחות ושלום הנוכחים בו, ישנן תקנות המעוגנות בחוק ומגדירות בבירור אלו אמצעים יש להתקין בכל מבנה בהתאם לסוגו. לשם כך ישנה חשיבות גבוהה ליועץ או חברה מקצועיים, אמינים ובעלי ניסיון עשיר בתחום בטיחות אש, שכן כל תקלה או התקנה רשלנית יכולה לפגוע בהגנה על המבנה ועל הנוכחים בו. 

חברת B SAFE היא אחת החברות המובילות בארץ אשר עוסקות בתחום בטיחות אש ומציעה שירותים קפדניים, ואיכותיים למבנים מכל הסוגים. 

מהן התקנות העוסקות בתחום בטיחות אש במבנים?

תקנות התכנון והבניה מסדירות את נושא הבטיחות בבניינים. בתקנות מצוינים הכללים המפורטים למגוון סוגי המבנים בהם בניינין גבוהים, בניינים רבי קומות, בנייני מגורים, מבני תעשייה, מבנים נמוכים ועוד.

התקנות מעגנות בחוק כללים חשובים ליצירת מערך בטיחות חדשני, מתקדם ובטוח בכל מבנה ומניעת אירועים מסכני חיים. 

בתקנות ישנה דרישה להגיש נספח הכולל תיאור של  אמצעי בטיחות אש בבניין ומפרט את מערכות הבטיחות שיש להתקין בבניין. כל זה על מנת לקבל את האישור הנדרש מרשות הכבאות וההצלה.

התקנות כוללות מאות סעיפים אשר מפרטים תנאים מדויקים אשר צריכים להתקיים בכל מבנה. הנושאים בהם עוסקות התקנות הם: בטיחות אש הכוללת תקנות מפורטות העוסקות ברוחב מסדרונות, דרכי מוצא ומחסה בטוחות ואמצעי יציאה מהבניין. 

על מנת לתכנן נכון את כל הקמה של מבנה חשוב להתחיל מהבסיס – יציאות מהמבנה, מסדרונות ומעברים. כל אלה משפיעים באופן ניכר על רמת הבטיחות של המבנה באירוע אש ולכן חשוב לבחון ולתכנן אותם היטב.

מהן עמדות כיבוי אש ומדוע חשוב להתקין אותן בכל מבנה הנדרש לכך?

היתר בניה ורשיון עסק כרוכים בעמידה בתקנות הנוגעות לבטיחות אש ובנוסף לתקן ישראלי 1220 העוסק במערכות גילוי אש. עמדות כיבוי אש מכילות את כל ציוד כיבוי האש הנדרש. על עמדות כיבוי האש להיות מוצבות בכל קומה בבניינים חדשים ובמבנים ציבוריים ועליהן לכלול שילוט מואר בחשיכה המציין כי שם ממוקמת עמדת כיבוי אש. 

מטרתן של עמדות כיבוי האש היא להביא לפעולה מהירה ואפקטיבית במקרה של שריפה עוד טרם הגעת כוחות הכיבוי למקום. 

מה כוללת העמדה?

  • ארון כיבוי אש אדום ובולט
  • ציוד מיגון אש
  • מטף אבקה
  • גלגלון כיבוי

העמדה צריכה להיות נגישה לכל אדם ועליה להיות מותקנת במקום גלוי לעין. עמדת כיבוי האש צריכה לעבור בדיקות תקופתיות לתקינות הציוד. 

מהם האמצעים לכיבוי וגילוי אש?

בין התקנות הקבועות בחוק ישנה חובה להתקין במבנים מערכות לגילוי אש ומערכות לכיבוי אש. 

מערכות לגילוי אש מתריעות במקרה של שריפה. המערכות פועלות באמצעות חיישנים לזיהוי עשן ומטרתן לגלות באופן מוקדם ככל האפשר התפרצות של שריפה ובכך למגר אותה במהירות.

מערכות לכיבוי אש מיועדות לטיפול ראשוני במקרה של התפרצות שריפה.

אמצעי הכיבוי מונעים את התפשטות האש ולעיתים אף מצליחים לכבות אותה לחלוטין. אמצעי כיבוי האש הבולטים הינם ספרינקלרים אשר מתיזים מים במקרה של זיהוי שריפה ומטפים המכילים חומרים שונים בהתאם לצורך כגון אבקה, קצף או גז. 

אמצעי כיבוי וגילוי אש חיוניים במבנים לצורך מענה מהיר ומיידי במקרה שריפה ולהפחת נזקים ברכוש ובנפש. 

מדוע חשוב לתכנן דרכי גישה ומילוט נגישים ובטוחים במבנה?

באירוע אש, הנוכחים במבנה נדרשים לפנות אותו במהירות וביעילות. לשם כך נדרש תכנון מדויק של פתחי המילוט בבניין ועליהם להתאים לסוגי האוכלוסייה השונים ולאפשר פינוי בטוח מהמקום. 

לתכנון חדרי המדרגות, רמפות ומדרגות חיצוניות ישנה חשיבות גבוהה במיוחד. בכל דרך מילוט קיימת החובה להתקין שלטים מוארים אשר יכוונו את הנוכחים במבנה באופן גלוי וברור.

בנוסף, על המעקים להיות יציבים ובטוחים על מנת לסייע למתקשים בהליכה והפחית מקרים של נפילות ופציעות בעת המילוט. המדרגות צריכות לעמוד בתקני בטיחות אשר מפחיתים מקרי החלקה ונפילות ועל המעברים להיות רחבים מספיק כדי למנוע "צוואר בקבוק", עומסים ואף חנק. 

תכנון קפדני ומחושב של דרכי הגישה למקום חיוניים מאוד לשם הגעה מהירה ונוחה של כוחות הכיבוי וההצלה למקום. לכן ישנה חובה על תכנון אזור חניה המיועד לרכב כיבוי אש וסמוך לברז כיבוי אש ולמבנה עצמו.

מדוע חשוב להשתמש בשירותיו של יועץ בטיחות אש?

יועץ בטיחות אש מעורב בפרויקטים של בניה במהלך שלבים שונים החל מתכנון עירוני אזורי הכולל הקמת שכונות במרחק בטוח מחורשות, דרך תשתיות כיבוי ועד תכנון דרכי גישה והיערכות לרכבי חירום. 

חברת הייעוץ מכינה תכניות בטיחות ונספחי בטיחות לבניינים ומבני תעשיה ומוסדות. לכל סוג של מבנה ישנן תקנות שונות ומסועפות אשר מצריכות יועץ בטיחות שבקיא היטב בתחום ויכול ללוות את הפרויקט, לסייע בתכנונו, לעמוד בדרישות הבטיחות ולקבל את האישורים הנדרשים הן מרשות כיבוי האש וההצלה.

חברת B SAFE מתבססת על תקנות התכנון והבניה, התקן הישראלי, והוראות הרשות הארצית לכבאות והצלה לעניין סידורי בטיחות אש במבנים ועסקים כן על תקנים בינלאומיים.

אנו דוגלים בגישה מניעתית אשר מתבטאת בשטח בהחלת אמצעי בטיחות פרואקטיבים:

  • תכון המבנים באופן שיצמצם באופן משמעותי את הסיכון באירועי אש.
  • תכנון קפדני של דרכי גישה ומילוט מהמבנה כך שבמקרה של שריפה הנוכחים במקום יוכלו ליהמלט במהירות ובבטחה ולעומת זאת, כוחות הכיבוי וההצלה יוכלו לגשת בקלות וביעילות למקום.
  • הכנת תכניות מפורטות של מערכות גילוי וכיבוי האש, עמדות כיבוי האש, מערכות שליטה בעשן, מיקום היציאות, כליי התפוסה במקום, עמידות של מרכיבי הבניין לאש ועוד. 

כל ייעוץ, תכנון וליווי מותאמים באופן מדויק לסוג המבנה וללקוח כך שתתאפשר בטיחות מרבית במבנה מפני אירועי אש.

WordPress Lightbox